Mileva, Frau Einstein


in English

Frau Einstein je scenario o Milevi Marić, prvoj ženi čuvenog Alberta Ajnštajna.

U Srbiji se o Milevi piše u superlativima. U svetu gde je Albertov lik i delo poprimio mitske razmere, o njoj se uglavnom piše kao o “ženi u crnom koja ga je sputavala”. Istina je, verovatno, negde između.

Ali, sledeće činjenice stoje. I one su me zaintrigirale da napišem Frau Einstein.

  1. Albert i Mileva su imali vanbračnu ćerku o čijoj sudbini se ništa pouzdano ne zna. Ali, to znači da su imali predbračni seks 1901 godine, u doba koje smatramo mnogo konzervativnije nego sadašnje. Znači da je ona, dobra devojka iz tradicionalne porodice iz Titela, svojom voljom i željom imala seks sa svojim momkom.
  2. Mileva je bila prva devojka upisana u Zagrebačku gimnaziju i jedina studentkinja na klasi ETHa gde se upoznala sa Albertom. Čak i da se koristimo argumentom da joj je negde progledano kroz prste zbog političke korektnosti (koliko god smatram da to nije bio slučaj), ona je ipak morala biti dovoljno dobra (pametna i vredna) da stigne do nivoa doktorata. Znači, imala je vijuge koje su, barem u jednom trenutku, parirale Ajnštajnu i njegovim kolegama.
  3. Bili su zajedno, u braku, tokom 1095te godine kada je on napisao svoje najpoznatije radove. Da li je moguće da ona, uprkos tome što su živeli zajedno i smatrali se (po njihovim pismima) u tom trenutku intelektualno jednakima, nije imala ni najmanjeg udela tu pisanju radova?
  4. Poznato je da postoji veza između šizofrenije i matematičkog genija (vidi: John Nash iliti Beautiful Mind). Njena sestra je patila od šizofrenije a Mileva je, osim svog izčašenog kuka, imala u kasnijem periodu ‘nervni slom’. Milevin i Albertov mlađi sin Eduart, Tete, je takođe bio teški šizofreničar čijoj brizi je ona posvetila godine posle razvoda. Da li postoji veza između ove dve stvari u njenom slučaju?
  5. U periodu pred Prvi Svetski rat, nažalost, u Švajcarskoj i Nemačkoj gde su Mileva i Albert živeli, Srbi su bili tretirani kao građani drugog reda. Mislim da je u pitanju samo odraz opšte evropske politike na svakodnevni život. Da li je to uticalo, između ostalog, na Milevinu potrebu da odustane od intelektualnog rada i posveti se isključivo porodici? Poznato je da se ona posle razvoda izdržavala držeći privatne časove iz matematike đacima.
  6. Albertov karakter, van okvira pop ikone. Da, bio je brilijantan ali je takođe bio sebičan, egocentričan, voleo svoju poplarnost, a postoje i navodi da je vremenom postao dovoljno dominantan u vezi da je to prešlo u granicu zlostavljanja. Da li je to tačno ili ne? Kako se to odrazilo na Milevu i njen karakter?
  7. Ruski naučnik Jaffe je ispričao jednom prilikom da je video stranicu jednog od Albertovih radova koja je bila potpisana sa Marity-Einstein. To je, u to vreme, bila društvena norma da muž dodaje ženino prezime svome. Ali – da li je ovde u pitanju samo društveni standard ili nešto više, i gde je ta stranica sada

Sve ovo i još mnogo toga je zaintersovalo da krenem dublje u istraživanje teme. Frau Einstein je moja perspektiva istine.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.